2020-09-21

 O szpakach wiewiórce i nie tylko

Często wędruję wzdłuż wału Wisłoki bo to teren najbliższy mojego domu. Nie trzeba nigdzie jechać ani pokonywać drogi przez ruchliwe ulice miasta. 100 metrów i już jestem nad rzeką.Dzisiaj zadziwiły mnie szpaki. Obsiadły trzy sąsiednie słupy wysokiego napięcia a i pomiędzy nimi było ich trochę. Co chwila odrywała się skromna delegacja odwiedzająca inny słup, jakby się naradzając. W powietrzu słychać było ich gwar. Gdy po godzinie wracałyśmy tą samą drogą po szpakach nie było już śladu.

 Na przewodach wyglądało jakby były też w ruchu synchronicznym. Drugą niespodzianką była wiewiórka. Wyskoczyła na ścieżkę:


 Później zaczęła uciekać, zawracać, zastanawiać się:
Ostatecznie pobiegła po ścieżce naprzód i tyle ją było widać.

Prócz srok, sójki  i bażantów nic więcej nie uchwyciłam w kadr.


Na wale kwitnie trochę kwiatów jak bodziszek:


chaber nadreński:

ślaz:


 cykoria podróżnik:


wrotycz:


Uwijają się motyle, wśród których przeważa bielinek rzeżuchowiec i rusałka  pawik.


O motylach będzie innym razem.

3 komentarze:

  1. Piękne zdjęcia i opisy- szacunek wielki😀🧡

    OdpowiedzUsuń
  2. Szpaki koczują, po okresie lęgowym (gdy para stroni od innej pary) zbijają się w takie duże stada i przemieszczają ławicami z miejsca na miejsce.
    To w ogóle bardzo ciekawa sprawa - bo nimi nikt nie kieruje, od lat uczeni starają się określić jak to się dzieje że niekiedy poderwanie jednego ptaka powoduje odlot innych, a kiedy indziej nawet spore grupy które wzleciały nie wywołują chęci do odlotu dla innych. Jest wiele teorii, ale ja przychylam się do teorii właściwy ptak we właściwym czasie. Czyli w pewnym momencie stado jest już głodne, lub zmęczone i wtedy jeden odlatujący osobnik pociągnie za sobą wszystkie inne (lub skłoni je do lądowania), natomiast gdy większość osobników nie czuje ani głodu ani zmęczenia znacznie trudniej wywołać u nich takie silne stadne reakcje.

    OdpowiedzUsuń