2020-11-24

Panorama Racławicka

Ponieważ zaczęłam wspominać pobyt we Wrocławiu, napiszę o jeszcze jednym miejscu, który mnie zauroczyło. Panorama Racławicka w Muzeum Narodowym zrobiła na mnie duże wrażenie. Dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka powstało w latach 1893-1894. Miało upamiętnić setną rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej. Jan Styka malarz lwowski zaprosił do współpracy Wojciecha Kossaka. Udział w tym przedsięwzięciu wzięli również między innymi Włodzimierz Tetmajer, Tadeusz Popiel, Teodor Aksentowicz. Tematem podstawowym była bitwa stoczona 4 kwietnia 1794 roku pod Racławicami przez wojska polskie (kosynierów, regularne formacje wojska polskiego, piechotę i kawalerię) pod dowództwem Tadeusza Kościuszki, z wojskiem rosyjskim.

Panorama to obraz 15m x 114m wykonany na płótnie żaglowym sprowadzonym z Belgii w 15 kawałkach i zszytym na miejscu, czyli we Lwowie w jedną całość. Kosynierów malował Styka, żołnierzy rosyjskich Kossak, Tadeusz Popiel krajobrazy, chałupy chłopskie i drzewa, postać Kościuszki Wincenty Wodzinowski, ale konia Kościuszki, oczywiście Kossak. 

Panorama stanęła na terenie Parku Stryjskiego i tam była otwarta w latach 1894-1944. W 1896 wystawa była pokazywana w Budapeszcie i cieszyła się wielkim zainteresowaniem. W 1944roku została zrolowana i umieszczona w lwowskim klasztorze bernardynów. 

W 1946 roku przekazana Polsce, ale ekspozycja jej nastąpiła dopiero 14 czerwca  1985 w specjalnie na ten cel wybudowanej rotundzie we Wrocławiu.

Gdy oglądałam wystawę wydawało mi się że robię dużo zdjęć, Teraz zdobiłabym ich trzy razy więcej, zwracając uwagę na szczegóły.

 Grupa dzieci i kobiet modlących się pod krzyżem jest symbolem zaangażowania chłopów:


Tadeusz Kościuszko symbolicznie w chłopskiej sukmanie:
 


Panorama a właściwie jej otoczenie jest obecnie poddawana modernizacji.

4 komentarze:

 1. Bylam i widzialam gdzies niedlugo po inauguracji we wroclawskiej Rotundzie. Zrobila na mnie wielkie wrazenie. Nalezalby sie wybrac jeszcze raz, moze przy jakiejs wizycie we Wroclawiu, Wroclaw jest taki piekny

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lubię powtórnie oglądać muzea, wystawy. Wtedy dostrzegam znacznie więcej, czuję się wtedy bardziej przygotowana do odbioru.

   Usuń
 2. Dzieło miało charakter głównie komercyjny, a że pod koniec XIXw. patroityzm w swej epickiej postaci był bardzo pokupny - to trudno się dziwić malarzom że postanowili nieźle zarobić. Zresztą przed upowszechnieniem się kina panoramy były jego namiastką.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żyć z czegoś trzeba, a jak na wyższym poziomie tym lepiej. Historia bitwy w obrazie pozwala uruchomić wyobraźnię. Taka panorama bardziej ją ułatwia. Nic w tym zdrożnego.

   Usuń