2020-12-27

 Krakowskie szopki bożonarodzeniowe

Od 1937 roku w Krakowie odbywa się konkurs na najpiękniejszą szopkę. Szopkarze przynoszą je pod pomnik Adama Mickiewicza. Trzecia edycja konkursu odbyła się w 1945 roku u stóp zburzonego przez Niemców pomnika. W tym roku to już 78 edycja konkursu w trzech kategoriach wiekowych; dziecięca, młodzieżowa  i dorosła.

To kolorowe cudeńka, krakowska architektura w miniaturze, strzeliste wieże kościołów, witraże, charakterystyczne figurki, pozytywki, ruchome scenki. Konkurs znalazł się na liście niematerialnego dziedzictwa kultury UNESCO. Pokonkursowe wystawy odbywają się w Celestacie na ul Lubicz. A poniżej kilka zdjęć szopek z lat ubiegłych. Tegoroczne może pokaże ktoś z Krakowa gdy będą już działać muzea a podobno można je oglądać w różnych miejscach Krakowa.

 

 

6 komentarzy:

 1. Nie jestem fanką szopek, ale doceniam kunszt rzemiosła. Generalnie sztuka ludowa to dość specyficzna twórczość, ale na pewno warta uwiecznienia, uznania, a i niekiedy czystego zachwytu. Udanego 2021!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja podziwiam zapał ich twórców i precyzję rąk. A i zmysł obserwacji bo wymogi konkursu do tego zmuszają.

   Usuń
 2. Prawdziwe arcydzieła, niezmiennie podziwiam twórców za pasję i talent. Krakowski Konkurs Szopek to przepiękna świąteczna tradycja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakie trzeba mieć sprawne ręce. To wszystko w miniaturze.

   Usuń
 3. Bardzo lubię krakowskie szopki i bardzo często oglądałam konkurs szopek w każdy pierwszy czwartek grudnia. W tym roku ze względu na pandemię nie był organizowany. szopki ostatnio oglądałam w w krakowskim muzeum.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też oglądałam w muzeum wystawę szopek z ubiegłego roku.

   Usuń