2023-02-09

 Krótkie spacery

    Mój staw skokowy jeszcze sprawia mi kłopoty ale ponieważ pokazało się słońce zdobyłam się na dwa średniodystansowe wyjścia. Trochę ptaków udało mi się zaobserwować a niektóre nawet ustrzelić na fotkach. Bogatki, modraszki i kowaliki rozśpiewały się już na dobre. Pokręciłam się nad rzeką, w parku zasłuchałam się w śpiew drobnicy i ogromne krzyki sójek. Było bardzo przyjemnie. Dzwońce w dużej grupie  wyśpiewywały wesoło: To droga za Wisłoką i z niej ujrzałam bażanta: Tutaj też była okazja na malowniczy obrazek sarny pod samotnym drzewem. Mgiełka nie pozwoliła na lepszą fotkę. Później widziałam z daleka gromadkę pasących się saren.Pokonując krzaki i wertepy, co nie służyło mojej kontuzjowanej nodze, dotarłam nad brzeg. Kiedyś tu oglądałam piękne ważki a tym razem ponad dwadzieścia krzyżówek z furkotem odleciało prawie spod nóg.

Na tym zdjęciu można kilka z nich dostrzec:


Z kładki widać było krzyżówki odpoczywające przy brzegu.


Tego dnia widziałam myszołowy, pustułkę, i dzięcioły duże. Pojawiły się bazie.

Dzisiaj dzień był znacznie pogodniejszy, a ja na spotkanie z ptakami wyszłam do parku już po ósmej godzinie i nie zawiodłam się. Po drodze na prywatnej posesji z małą plantacją choinek  na ulu usiadł krogulec. Nie było łatwo zrobić mu zdjęcia ze względu na przysłaniające gałązki. Tuż przy płocie żerowały dwie modraszki a w krzakach mazurki. Nie wiem czy to dla nich było bezpieczne.

W parku było wyjątkowo głośno. Dzięcioły duże dudniły aż miło, sójki dokazywały, ptaki śpiewały.Bardzo malowniczo wyglądają owoce platana na gołych gałęziach. Zwisające, puchate kuleczki.
Najwięcej oczywiście bogatek.


Wypatrzyłam dzięcioła zielonegoi tylko jednego szczygła. Brzuszek bielił mu się w słońcu i mimo że siedział bardzo wysoko łatwo było go zauważyć.


W drodze powrotnej w miejscu, gdzie siedział krogulec, żerowały kosy.Teraz czas na wycieczkę do lasu. Ostatni raz byłam tam w grudniu.

27 komentarzy:

 1. Jakie śliczne zdjęcia, jaki optymistyczny post, czuje się Twoją radość, ze wracasz do zdrowia i do sprawności nóżki i rozpiera Cię. U Ciebie prawie wiosna, a zdjęcia ptaków bardzo udane wszystkie...ściskam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekałam na wyjście z utęsknieniem. Chyba trochę za bardzo przeciążam nogę.

   Usuń
 2. Piękne zdjęcia. Przyroda jest wspaniała. Ja właśnie obserwuję teraz moje zaprzyjaźnione sikorki zza tarasowej szyby. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bogatki i modraszki przylatują na mój balkonale są bardzo ostrozne.

   Usuń
 3. Nawet na krótkim spacerze można tyle ciekawych rzeczy zobaczyć.
  Pozdrawiam ciepło życząc spokojnego poranka jutro

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ptaki w pogodny dzień bardzo się już ożywiają.

   Usuń
 4. Wystarczy trochę słońca, śpiew ptaków i już nastrój się poprawia. Na zdjęciach widać, że wiosna się zbliża. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słońce działa cuda, na ludzi i zwierzęta.

   Usuń
 5. Świetny spacer . Trzeba umieć wypatrzyć i nie spłoszyć tych płochliwych ptaszków. Zdjęcia super, a mgiełka na fotce z sarenką dodała uroku i tajemniczości. Bardzo mi się podoba. Pozdrawiam serdecznie:))

  OdpowiedzUsuń
 6. To zdjęcie z sarną pod drzewem - MEGA!
  Krogulec to też niełatwe zadanie dla fotografa. Zazwyczaj się płoszą jak tylko zobaczą człowieka.
  Dzięcioł zielony mi się marzy. Niestety mimo "polowania" na niego w miejscach gdzie bywał widziany wielokrotnie, ani razu się na niego nie natknęłam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas akurat o dzięcioła zielonego łatwo. Wielokrotnie mogłam do woli obserwować go na ziemi. Tym razem miałam trudno wyostrzyć na niego obraz bo przeszkadzały gałęzie.

   Usuń
 7. Zdjęcie bażanta jak dla mnie wygrywa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie największą niespodzianką był krogulec a widok sarny pod samotnym drzewem mnie wzruszył.

   Usuń
 8. Ależ bogactwo fauny zaobserwowałaś podczas tych spacerów. Rzeczywiście jest co podziwiać! Zdrówka życzę:)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niedługo przyleca te które wolą cieplejsze klimaty.

   Usuń
 9. Witam serdecznie ♡
  Jak taka bogata w piękno okolica, to nic tylko spacerować :) Ileż tam flory, fauny! Jest co podziwiać. Matka natura potrafi zaskakiwać. Cudowne zdjęcia!
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdy słońce zaświeci jest pięknie. Warto ruszyć w plener.

   Usuń
 10. Cudne fotki ptaków...przepiękne, chciałabym je pogłaskać 😂

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nasze ptaki nie chcą być głaskane. Trochę szkoda.

   Usuń
 11. Cudowny, optymistyczny post. Dziękuję za tę fotorelacje. I zapraszam do lasu... I życzę wielu wrażeń.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do lasu chodzę z przyjemnością. Na szczęście mamy wielki las w pobliżu, prawie w miescie.

   Usuń
 12. Zielony dzięcioł to chyba gratka dla fotografów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest fotogeniczny i można spotkać go na ziemi. U nas jest ich dużo. Rzadszy jest zielonosiwy i u nas w parku też się pojawia.

   Usuń
 13. U nas nad San przylatują kormorany, a na nie polują orły bieliki. Ktoś strzela do kormoranów, bo wyżerają ryby, przy okazji ustrzelił bielika, znajomi mi opowiadali, że martwy spływał z nurtem rzeki, człowiek to najgorsze stworzenie. Bardzo cenię Twoje łowy stworzeń wszelkich aparatem fotograficznym, to znaczy że cenisz naturę, serdeczności Maria z PP.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ileż rarytasików w Twoim poście. Z resztą za każdym razem prezentujesz nam bogatą faunę ze swojego miasta i okolic. Przepiękne zdjęcie krogulca i zielonego dzięcioła. To taka wielka przyjemność oglądać takie piękne zdjęcia i zwierzęta.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Zdjęcie sikorki bogatki zupełnie mnie zauroczyła

  OdpowiedzUsuń